Jednym z popularnym surowców, które stosuje się w systemach ogrzewania centralnego, jest gaz ziemny. Sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w mieszkaniach w bloku. Instalacje gazowe spotyka się także w obiektach, które do wytworzenia energii cieplnej wykorzystują innego rodzaju paliwo, chociażby drewno, czy węgiel. Natomiast gaz ziemny w tym przypadku ma zastosowanie przede wszystkim przy okazji kuchenek. Dlatego istotnym elementem wyposażenia jest czujnik gazu ziemnego.
Okresowe badanie instalacji gazowej
Należy pamiętać, iż raz do roku obowiązkowo należy przeprowadzić badanie techniczne instalacji gazowej. Jaki jest cel takiego działania? Przede wszystkim pozwala to określić ewentualny poziom zużycia, jak również sprawdzić, czyn nie występują nieszczelności. Gaz ziemny, w dużym stężeniu, może stanowić zagrożenie. Jest substancją łatwopalną, dlatego jego wyciek może doprowadzić do poważnego uszkodzenia nie tylko obiektu, ale eksplozja stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia domowników.
Czy gaz ziemny ma zapach?
Sam w sobie, gaz ziemny jest bezwonny. Dlatego dodaje się specjalnej mieszanki, która sprawia, iż pachnie w charakterystyczny sposób. Jednak nie warto polegać na samym zmyśle powonienia. Niezbędne jest zastosowanie praktycznego rozwiązania, którym jest czujnik gazu ziemnego.
Sprawdzona ochrona na wypadek nieszczelności instalacji gazowej
Wszędzie tam, gdzie występuje instalacja gazowa lub znajduje się gaz, na przykład w butli, warto posiadać taki czujnik. Bada on stężenie gazu w powietrzu i potrafi wychwycić jego zwiększoną ilość bardzo szybko. A to oznacza, iż dzięki temu w szybkim czasie można przeciwdziałać zagrożeniu. Jednym ze sposobów jest natychmiastowy kontakt z pogotowiem gazowy, które udzieli niezbędnych wskazówek co do tego, jakie, dalsze kroki należy podjąć.